Centrum Kultury i Nauki Młyny Rothera w Bydgoszczy
we współpracy z
Fundacją Myślowisko i Tupotem Poetyckim
zapraszają na cykliczne wydarzenie pt.
SLAM FILOZOFICZNY
Znajomi nazywają Cię „filozofem”? Strofują: „nie filozofuj”? Lubisz dzielić włos na czworo? Kminić temat? Dyskutować po nocach? Spierać się o rzeczy ważne i istotne? Nie znosisz codziennego pustosłowia? Masz się źle w towarzystwie rozwrzeszczanej bezmyślności? Napierającego zewsząd bezsensu? Rozrzedzonej papki social mediów? Przeciwnie, interesuje Cię samo gęste? Sięgasz po istotę rzeczy? Jesteś chory na pytanie o sens?
Wpadnij do Młynów i daj nam to coś, czego żądamy od każdego filozofa: daj do myślenia!
Od niemal roku Centrum Kultury i Nauki Młyny Rothera w Bydgoszczy organizują różne wydarzenia związane z krzewieniem kultury filozoficznej, w którym aktywnie biorą udział także członkowie naszej Fundacji. Cyklicznie organizowane jest Myślowisko Miejskie, podczas którego uczestnicy mają okazję wsłuchać się w głos profesjonalnych filozofów i nawiązać z nimi pouczającą rozmowę. Nowy projekt filozoficznego slamu, do którego organizacji włączyła się od czwartego spotkania także Fundacja Myślowisko, ma nieco odmienny charakter niż Myślowisko. Chodzi o spotkanie osób, które nie muszą mieć żadnych akademickich kompetencji filozoficznych, ale które samodzielnie myślą, zadają pytania, budują filozoficzne koncepcje – i to wszystko czynią dla samej potrzeby i radości filozofowania. Chodzi o filozofowanie „uliczne”. Idea slamu filozoficznego jest skierowana do wszystkich zainteresowanych, którzy chcą podzielić się swoimi filozoficznymi poglądami, przemyśleniami, ideami w formie krótkich wypowiedzi przed publicznością, rywalizując przy tym o laur pierwszeństwa z innymi filozofującymi. Formuła slamu nawiązuje, oczywiście, do zapoczątkowanego w latach 80 XX wieku cyklicznego wydarzenia poetyckiego, podczas którego każdy może, publicznie rywalizując z innymi poetami, przeczytać swój własny wiersz, licząc na to, że to właśnie jego poezja najmocniej trafi do widzów i zdobędzie pierwszą nagrodę. Formuła ta nawiązuje do podobnych wydarzeń-konkursów, które znane były w czasach starożytnych i średniowiecznych, później nieco zapomniane, obecnie zyskują na popularności. Slam filozoficzny jest po to, by dać czas i miejsce sportowej rywalizacji pomiędzy tymi, którzy kochają filozofować.
Na slam filozoficzny zapraszamy ludzi w każdym wieku i każdej profesji. Chodzi o sprawdzenie przed innymi własnych filozoficznych możliwości. Stawiamy na pasję dzielenia się publicznie swoimi przemyśleniami o charakterze filozoficznym. Choć tematyka, jaką można podjąć, jest dowolna, jedynie dopuszczalną zawartością wystąpień i sposobem ich prezentacji jest idea filozoficzna, a więc nie: religijna, polityczna, ekonomiczna itp. Chętnie wysłuchamy Twoich filozoficznych poglądów na istotę Boga i religii, zachwycimy się Twoją krytyką istniejących porządków społecznych czy ekonomicznych, z uwagą przyjmiemy Twoje przemyślenia dotyczące człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni, ale nie znajdziesz tu miejsca na uprawianie propagandy politycznej, wyznanie wiary czy szerzenie mowy nienawiści – choć sama nienawiść jest zapewne interesującym tematem filozoficznym. Słowem, filozofuj i rób, co chcesz.
Slam odbywa się co trzy miesiące w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy.
Prowadzącymi spotkania są Zuzanna Szmidt i Daniel R. Sobota.
Patronem wydarzenia jest Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz SLAM. ART.PL.
Regulamin
- Organizatorem turnieju jest Centrum Kultury i Nauki Młyny Rothera w Bydgoszczy we współpracy z Fundacją Myślowisko i Tupotem Poetyckim.
- Zarówno udział w slamie jak i wstęp na wydarzenie są bezpłatne.
- Osoba chcąca wystąpić w slamie powinna zgłosić się poprzez formularz, do którego link znajduje się w opisie wydarzenia na stronach MR.
- Ilość miejsc dla występujących jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.
- Osoba występująca powinna być pełnoletnia.
- Każdy z uczestników slamu zobowiązany jest do przedstawienia w dowolnie wybranej przez siebie formie własnej teorii, poglądu czy idei filozoficznej. Zaleca się, aby były to wyniki własnych oryginalnych przemyśleń, które co najwyżej włączają zdobycze historii filozofii, nie zaś prezentacje poglądów innych myślicieli czy istniejących stanowisk filozoficznych.
- Dopuszczalny czas występu wynosi do 4 minut, w dogrywce 1,5 minuty.
- Obowiązuje zakaz czytania treści z kartek, urządzeń mobilnych etc.
- Uczestnicy mogą korzystać z dowolnych rekwizytów, instrumentów oraz urządzeń audio i wideo w wymiarze dozwolonym przez prawo cytatu.
- Slam zostanie rozegrany systemem pucharowym. W pierwszej rundzie występują wszyscy. W drugiej cztery osoby z największą liczbą głosów, w trzeciej dwie.
- Jeżeli podczas pojedynku slamerów głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas odbywa się dogrywka, ale tylko w przypadku jeśli decyduje ona o przejściu uczestnika do kolejnej rundy.
- Zwycięzca turnieju otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł. Pieniądze zostaną przekazane za pomocą przelewu bankowego w terminie do dwóch tygodni po zakończeniu turnieju.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania dokumentacji występów (obejmującej wizerunek uczestników – udział w slamie oznacza złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na nieodpłatne i nieograniczone w czasie prawo do utrwalenia i rozpowszechniania przez Organizatorów wizerunku uczestnika) w celach promocyjnych i dokumentacyjnych.
- Rozwiązywaniem kwestii nieuwzględnionych w regulaminie oraz jego interpretacją zajmują się osoby prowadzące turniej.
Serdecznie zapraszamy!
Fundacja Myślowisko